Červenec 2011

Jak sem sušila hortenzii

16. července 2011 v 18:36 | Jana
Jelikož nám na zahrádce kvete krásná hortenzie, chtěla jsem si ji usušit a uchovat tak na zimu. Moc se mi líbí různá aranžmá právě ze sušených hortenzií.
A abych to udělala opravdu správně, hledala jsem na internetu návod jak na to. Vy, zkušené zahradnice :o), už máte určitě své fígly ale třeba vás i tak bude zajímat, co jsem se dozvěděla.


K sušení se hodí pouze dokonale vyzrálá květenství. Při sušení nevyzrálého by mohlo dojít k pokroucení listů a ani barva by pak nebyla ideální. Květy by se měly trhat vždy suché - nikdy ne po dešti nebo ráno, když je na nich ještě rosa. Ideální čas je tedy okolo poledne.
Nejjednodušším způsobem sušení je sušení na tmavém a suchém místě s teplotou nad 20 stupňů C, kde proudí vzduch - tedy na půdách, podkroví, v altánech... Květy by se nikdy neměly sušit na přímém slunci. Ztratily by barvu a prudkým usušením by se květy rozpadly.
Hortenzii můžeme dát přímo do vázy, kde necháme zhruba centimetr vody. Postupným odpařováním se budou květy pomaloučku a postupně sušit. Voda ale není nutností, květy se pěkně usuší i bez ní. Hortenzii také můžeme zavěsit květem dolů nebo nechat usušit přímo ve vazbě nebo v aranžmá.
Dalším. ale složitějším, způsobem je sušení pomocí silikagelu, v mikrovlnce, v pracím prášku nebo písku.Já jsem si vybrala způsob sušení ve váze s malým množstvím vody a umístila jsem ji na schody půdy. Je tam více tmy, než to na fotkách vypadá. No a za pár týdnů budu znát výsledek.

A co vy, máte rádi hortenzii a také sušíte?


Tentokrát po francouzsku...

14. července 2011 v 8:31 | Jana |  Styl
Moc mě bavilo dělat jakousi koláž (i když vím, že to ve skutečnosti koláž není ale nevím jak to nazvat :) na téma Mochomůrková mánie, kteru si můžete připomenout ZDE. A tak sem vytvořila další, tentokrát na téma Francie, kterou mám hrozně ráda.

A tak začněme pěkně popořádku:
♥ Tuto tašku jsem si koupila před dvěma roky ve Francii v pevnosti Carcassone, kde jsme se byli při našich toulkách a plavbách po francouzských kanálech podívat. Pokud se chcete o Carsassone dozvědět něco víc, mrkněte třeba sem. Jelikož sebou tahám pořád milion věcí, je to jedna z mých nejoblíbnějších a nejpoužívanějších :o)
Eiffelovka... tak na ní ani v Paříži jsem bohužel nikdy nebyla, i když je to jedno z mých velkých přání. Tuhle mě dovezl kamarád. Původně to byl přívěsek na klíče, já jsem si ji zavěsila na řetízek a povýšila tak na "náhrdelník".
♥ Asi jako každá z vás mám ráda levanduli. Každým rokem nám zdobí zahrádku a ráda z ní něco vytvářím, jako naposledy například levandulová mydýlka. A protože pochází z Francie, přidala jsem ji sem.
♥ No a na posledním obrázku je náš francouzský buldoček Jazz. Proč je tady, je zřejmé z názvu jeho rasy. A navíc je tato fotka pořízena právě v jeho domovině - tedy ve Francii :o)

Tak už věříte, že mám ráda Francii? :o)Giveaway s Bella Rose

11. července 2011 v 19:06 | Jana |  Hry a ocenění
Pro milovníky internetového obchůdku Bella Rose je tu skvělá soutěž, kterou najdete na blogu u Sandry


Lákavou výhrou je 500,- poukázka do tohoto obchůdku. Pravidla a podrobnosti najdete právě na blogu Sandry.


Háčkové růžičky a levandulová mýdélka

10. července 2011 v 14:03 | Jana |  Home made
Copak nám to vykvetlo na hortenzii?
Krásné háčkované růžičky, které mi v pátek přišli v obálce od Denisy z www.mojeradosti-takovajsem.blogspot.com. Já háčkovat neumím a tak mi udělaly opravdu velikou radost. Některé naaranžuji doma a z některých si udělám malé brože. Deni, ještě jednou Ti moc děkuji!!!

No a tohle už je letošní levandulový produkt - levandulová mýdélka. Je do nich přidána levandulová esence a pár posledních kvítků levandule, která nám pomalu ale jistě odkvétá.A na závěr moje ozdobená hlava :o)


Přeji vám krásnou letní neděli a úspěšný vstup do příštího týdne...


Vzpomínka na Francii

7. července 2011 v 21:26 | Jana |  Home made
Dnes vám nebudu ukazovat fotky z Francie ale představím vám moje dnešní malé dílko. Jednoduchý bílý rámeček jsem si ozdobila sádrovým mořským koníkem a mušlí a modrými (námořnickými) knoflíčky. Původně jsem chtěla celý rámeček pokrýt modrobílou proužkovanou látkou, aby byl námořnický styl patrnější, ale nepodařilo se mi ji sehnat. Až po dodělání rámečku jsem začala hledat nějakou vhodnou fotku a zjistila jsem, že skoro všechny fotky máme naležato :o) Přesto jsem jednu přímořskou našla. Je to pohled na přístav Saint Tropez, kde jsme byli asi před třemi roky. Jé, hned bych se tam vrátila!


Na tu letošní dovolenou se chystáme až začátkem srpna a chceme projet východní pobřezí Itálie. A co vy, už jste se letos dovolenkovali?


Malý tip na nákup

5. července 2011 v 11:47 | Jana |  Jen tak...
Dnes vám dám malý tip na nákup v Jysku, kde v současné době navíc probíhají výprodeje. Při minulé návštěvě (a vlastně už i předminulé) mě okouzlila tato sada plédu a polštářků. Zvlášť mě zaujal ten modrý vzor s růžičkami, který mi tak trochu připomíná vzor GreenGate. A je vskutku za příjemnou cenu :o)


Užívejte volných dní a snad už i teplého počasí!