Září 2011

Šípkové víno

27. září 2011 v 17:57 | Jana |  Vůně z kuchyně

Pili jste někdy šípkové víno? Já ne a o to víc mě zaujal recept na něj v podzimním DEKORu. Udělala jsem na zkoušku jen třetinové množství. A pokud vás zaujalo stejně jako mě, tady je recept.
Na moje menší množství budete potřebovat:

- půl litru červených tvrdých šípků
- cca 1,3 kg pískového cukru (já dala jenom kilo)
- litr vody

Vodu s cukrem svaříme na sirup, necháme vychladnout a přelijeme jím šípky. Láhev uzavřeme a necháme 6 až 8 týdnů stát. Mezi tím neotevíráme.

Tak co, půjdete do toho se mnou? Výsledek bohužel zaručit nemůžu, řeknu vám za 7 týdnů! :o)Cesta po Itálii, část III - Pompeje

20. září 2011 v 14:05 | Jana |  Cestování, příroda
Naše třetí, a zároveň předposlední, zastávka na cestě po Itálii jsou Pompeje. Nejen, že si většina z nás myslela, že Pompeje leží v Řecku (já vím, je to ostuda :o)) ale překvapila nás také rozloha celého zpřístupněného města - přes 44 hektarů.

Nejdříve něco málo o historii (Wikipedia): Pompeje byly založeny v 7. století př.n.l. Obyvatelé žili v přesvědčení, že Vesuv je vyhaslý, a varovným signálům nevěnovali pozornost. Poprvé byly Pompeje zničeny prudkým zemětřesením v roce 62 n.l., které poškodilo přibližně 60 % města. To bylo ale v krátkém čase znovu vystavěno, pravděpodobně ještě zdobněji a bohatěji než předtím. V roce 72 však došlo ke katastrofální vulkanické erupci, která trvala nepřetržitě tři dny. Rožhavené kameny zbořily celé město, které bylo následně pokryto vrstvou popela o výšce asi 6 metrů. Obyvatelé (asi 10 000 lidí) se zadusili jedovatými plyny.
O staletí později, v roce 1599, byly Pompeje při výkopu vodního kanálu poprvé opět odkryty.Na této fotce můžete vidět přechod přes cestu z velkých kamenů, nahoře pak vyježděné koleje od kočárů. V pozadí se tyčí sopka Vesuv.
Díky konzervaci popelem se dochovalo mnoho fresek.Fotnány s pitnou vodou byly téměř na každém rohu. Každá byla jinak zdobená.
Chcete si adoptovat pejska? Pak můžete právě v Pompejích.
Pompeje slouží jako jakýsi útulek pro pejsky. Ti jsou však očkovaní, očipovaní a hlavně velice hodní. Volně pobíhají po areálu ale v době naší návštěvy, kdy bylo přes 30°C, se chladili a odpočívali ve stínu ruin.


Hlavní náměstí, které bylo skutečným centrem Pompejí. Nacházely se zde velké chrámy a bylo zde i centrum politického života. Právě tady byly vystaveny zachovalé vázy, nástroje a nářadí a také lidé a pes, kteří se pod nánosem popela zakonzervovali.Café de la Gare

16. září 2011 v 19:30 | Jana |  My sweet home
Konečně mám nové hodiny do obývacího pokoje. Dlouho jsem vybírala a hledala ty pravé. Moc se mi líbily z Green Gate ale ty jsou moc malinké. Tento budík je přímo obrovský ale byla to láska na první pohled. Další kousek do mé francouzské sbírky ♥Vinobraní

13. září 2011 v 17:38 | Jana |  Zahrada a chata
Vínu, které se nám pne nad okny prádelny, se letos zadařilo a nadělilo nám štěrdou úrodu sladkých bobulek...Hledá se jehla

9. září 2011 v 12:43 | Jana |  Jen tak...
Milé švadlenky, tentokrát se na vás obracím s prosbou o pomoc. Spousta z vás šije, a tak by jste mi možná mohly poradit. Chtěla bych si ušít dýně jako na obrázku. Postup šití je ale takový, že se prošívají skrz, aby se vytvořily dýňové "záhyby". Jenže na to potřebuji dlouhou jehlu, minimálně 10 cm dlouhou. A to je právě ten problém-nikde ji nemůžu sehnat. V několika e-shopech jsem viděla dlouhé jehly na navlékání korálků, ale ty asi nejsou ostré. Nemáte nějaký tip (třeba i na e-shop, kdy bych za jednu jehlu neplatila stovku poštovné)? Byla bych vám moc vděčná :o)
.
.

Cesta po Itálii, část II - Řím

2. září 2011 v 17:23 | Jana |  Cestování, příroda
Dnes bych vás ráda provedla Římem, kam jsme se dostali třetí den naší cesty. Řím byl asi 20km od kempu, kde jsme spali. Přímo z něj jezdil zdarma autobus k vlaku, kde jsme si za euro koupili lístek a v kombinaci s metrem dojeli přímo do centra až pod Koloseum. Je pravda, že celá cesta byla docela dlouhá ale alespoň jsme nemuseli řešit parkování a užili si i běžný život římanů, protože jak jsme si všimli, nemalá část se takto dopravuje každý den do práce a z práce.

Prošli jsme podstatnou část centra až k Vatikánu, tam jsme nasedli na metro a dojeli zpátky na vlaku. Ani nechtějte vědět, jak nás bolely nohy :o)


Koloseum, největší antické divadlo z roku 80 n.l., poznáte jistě všichni:


Kolem Kolosea je spousta vykopávek:
Nejznámější římská kašna Fontana di Trevi, kterou proslavil zejména film Federica Felliniho: La dolce vita (Sladký život):
Horko zmáhalo opravdu všechny :o)


Vatikán a Sixtinská kaple, do které nás s kamarádkou nepustili, protože jsme nebyly dostatečně oblečené. Kdo by taky byl, v tom horku :o/ Naštěstí už jsem tam ale před pár lety byla:A na závěr parádní Vespy, hlavní římský dopravní prostředek :o)